Viibisime väikeses armas Serbia külakeseks nimega Sremski Karlovcki ning ööbisime seal tegutsevas noorsootöö keskuses. Nende noorsootöö keskus ei ole sama ülesehitusega mis meil. Nende noorsotöö keskus tegelebki nende mõistes noorsootööga (ehk siis arendamine, kvaliteet ja muud sarnast), seal tehakse ka tegevusi noortele, aga peamiselt on antud keskus võimaluseks arendada, koolitada ja teha muid sarnaseid noorsootöö alaseid tegevusi.
Esimeseks tegevuseks oli nutikas ekskursioon, mille kaudu õppisime paremini tundma asukohta ning sellega seonduvat ajalugu ja ühtlasi lisandväärtusena tundma ka enda uusi projektikaaslasi (ühes meeskonnas üldjuhul 3 liiget) saades ühest punktist teise liikudes teemapüstitusi, mille üle arutleda.
Samuti toimus ka kerge tutvustus riikidest, ühe põneva faktina, Serbias on 16,95% elanikkonnast noored, Eestis seevastu aga 21%. Aga siinkohal tuleneb koheselt ka üks erinevus- Serbias loetakse nooreks 15-30 eluaastast isikut, Eestis aga 7-26 aastast.
Järgmise tegevusena ootas meid aga ees iseenda organisatsiooni tutvustamine, aga seda aktiivõppemeetodi kaudu. Nimelt iga isik või organisatsioon pidi tegema telesaate vahele ootamatute uudiste lõigu, lähtudes antud kanali temaatikast ning ette antud olulistest punktidest, mida tuli kajastada. Mina sain kanaliks National Geographicu, et tutvustada Tallinna Ülikooli. Olin üsnagi hädas, sest ei suutnud leida kuidagi lõbusat ja unikaalset ideed antud esitluseks lisakas painas mind jätkuvalt ka keelebarjäär. Sain esitluse siiski tehtud ja informatsiooni nii endast kui ka Ülikoolist edasi anda. Vägagi põnev oli kuulata teiste lahendusi ning ühtlasi teada saada ka serblaste poolt esindatud organisatsioonidest näiteks Center For Youth Work, CEKOS, VELES, OPTIM-UH and Green Key. Enam-vähem oli ülevaade olemas, mis organisatsioonidega on tegemist, aga täpsemalt sisust oli raske aru saada, mis osaga keegi tegeleb või millised on eesmärgid.
Õhtut lõpetasime noorsootöö mängudega, kokku oli meil võimalus katsetada lauamänge- näiteks ühe eesmärgiks arutada müüte noorsotöös ja ka elus ning teise mida mäletan eesmärgiks kuntsiline lauamäng.
Mängud oli harivad, antud töötoa korraldaja eesmärgiks oli saada võimalikult palju tagasisidet antud mängude kohta, et neid veelgi enam parendada. Kunstilise mängu kohta tundsid eestlased isegi huvi, et kuidas oleks võimalik see endale soetada. Samuti sai tuua palju paralleele olemasolevate mängudega või mõnede sarnaste variantidega nii reaalses lauamängus kui ka digilahendustena.
Päev oli väga pikk ning õhtu lõppedes olin väsinud ning juba lauamängude teematoas oli raske mõttega kaasas olla. Arvasin, et tegemist on reisimisväsimusega ning püüdsin võimalikult vara unne minne, et ennast ette valmistada uueks ja põnevaks päevaks Serbias.
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar